Ja Tu esi to cilvēku lokā, kuri kaut reizi ir domājuši, ka savu redzi varētu koriģēt nevis ar brillēm, bet kontaktlēcām, tad šis raksts Tev varētu būt noderīgs. Esam apkopojuši būtisku informāciju, kas jāzina tiem, kuri to plāno darīt vai arī jau izmanto lēcas redzes korekcijai. Kāpēc? Jo kontaktlēcas tomēr tiek klasificētas kā medicīnas prece, tāpēc to lietošanā ir ļoti svarīgi ievērot dažādus norādījumus, sekot ārstu rekomendācijām, lai iegūtu vēlamo redzes korekciju un nekaitētu acu veselībai.

Šajā rakstā arī apkopoti daži jautājumi un atbildes par kontaktlēcām un to nēsāšanu: http://www.ogrenet.lv/reklamraksti/42308/.

Ja gribi nēsāt lēcas, dodies pie acu ārsta

Kontaktlēcas nekādā gadījumā nedrīkst sākt nēsāt “uz savu galvu”. Nepieciešams ārsta akcepts, ka tas vispār ir iespējams. Jā, ir cilvēki, kuru acu veselība un fizioloģiskās īpatnības neļauj lietot lēcas tā, lai pacients justos gana ērti un neciestu acu veselība. Tāpēc vispirms ir jādodas pie acu ārsta vai optometrista, kurš izmeklēs acis, noteiks redzes stāvokli un nepieciešamo korekciju, kā arī dos “zaļo gaismu” kontaktlēcu izmantošanai.

Speciālists arī izrakstīs recepti, ar kuras palīdzību tad veikt kontaktlēcu iegādi, jo vairumā gadījumu ir jānorāda konkrēti lēcu parametri – stiprums un rādiuss. Pērkot lēcas, jābūt ļoti uzmanīgiem, lai nesajauktu šos parametrus.

Tāpat pie ārsta atkal jādodas vismaz pēc pusgada, lai pārbaudītu acis un vajadzības gadījumā ieviestu korekcijas.

Izvēlies dzīvesveidam piemērotu kontaktlēcu veidu

Atkarībā no tā, kādas ir redzes problēmas, kas jālabo, ārsts izrakstīs konkrētu lēcu veidu, bet pašam ir iespēja izvēlēties lēcu veidu, ko nosaka tās nēsāšanas ilgums, piemēram, vienas dienas, divu nedēļu vai mēneša kontaktlēcas.

Veicot šo izvēli, svarīgi izvērtēt sava dzīvesveida aspektus. Vienas dienas lēcas vairāk piemērotas tiem, kuri var atļauties iegādāties nepieciešamo lēcu daudzumu, kā arī nevēlas vai nevar veltīt ik dienu savu laiku lēcu kopšanai. Vienas dienas lēcas vakarā vienkārši ir jāizmet, nākamajā dienā ņemot jaunu un sterilu pāri no iepakojuma. Tas ir ērti tiem, kuri daudz ceļo, kuriem ir aktīvs un kustībā esošs dzīvesveids.

Lēcas, ko nēsā ilgāk un ik dienu kopj, uzglabā konteinerā, ir finansiāli izdevīgākas. Tomēr to nēsāšana prasa ievērot zināmu rutīnu, kopšanas un higiēnas nosacījumus, kas ne katram ir pa spēkam.

Iemācies lēcas pareizi ielikt un izņemt

Lai lēcas sniegtu gaidīto komfortu un redzes korekciju, ir jāapgūst pareiza lēcu ielikšana un izņemšana. Visbiežāk to nodemonstrē jau acu ārsts vizītes laikā, ļaujot pacientam pašam izmēģināt. Protams, lai pierastu pie šī procesa, vajadzīgs laiks.

Lai uzlabotu šīs prasmes, var izmantot pamācības vai video materiālus, kuros redzams, kā lēcas ielikt un izņemt.

Šeit atradīsi noderīgu informāciju par lēcu ielikšanu un izņemšanu:

Apgūti visu, kas attiecas uz kontaktlēcu kopšanu

Izvēloties divu nedēļu vai mēneša kontaktlēcas, ir ļoti svarīgi ievērot visus lēcu kopšanas nosacījumus, jo tikai tā iespējams nodrošināt, ka acis necieš, nesāk veidoties iekaisumi, nerodas diskomforts. Lēcām vienmēr jābūt tīrām, pareizi sagatavotām lietošanai.

Lasi vairāk par kontaktlēcu kopšanu:

https://www.lensor.eu/lv/pages/12-kontaktlecu-kopsanas-ieteikumi/.

Nekad neaizmirsti lēcas laikus nomainīt

Viens no galvenajiem faktoriem, kas jāievēro, ir savlaicīga kontaktlēcu nomaiņa. Ja lēcu pāris paredzēt nēsāšanai 30 dienas, tad nedrīkst lietot ne dienu ilgāk. Jau laikus jāsagādā jauns lēcu komplekts. Šobrīd lēcas ērti var iegādāties internetā un saņemt ar piegādi, tāpēc netikšana uz optikas veikalu pēc lēcām vairs nav nekāds attaisnojums tam, ka neievēro šo tik svarīgo lēcu lietošanas nosacījumu.