digitāla drošība Drošība vienmēr ir svarīga joma gan privātpersonām, gan uzņēmumiem, jo vienmēr ir dažādu draudu iespējamība. It īpaši šajā sarežģītajā laikmetā, kad eksaltējas dažādai politiski konflikti, ir pieteikami aktīva noziedzīgā vide. Kā arī salīdzinoši jauna zona, kur arvien palielinās dažādas bīstamības, ir digitālā pasaule. Un visos šajos aspektos jādomā, kā sevi pasargāt.

  • Sargi savu māju un īpašumu

Tie ir drošības aspekti, kurus saprotam vislabāk. Un arī redzam tiem jēgu, jo skaidrs, ka sēta, suns, signalizācija un citi līdzekļi, ko izvēlas, pasargā īpašumu no nevēlamām personām ar ļauniem nodomiem. Un te iespējas izvērsties ir dažādas, viss atkarīgs no finansiālajām iespējām.

Jo vērtīgāks īpašums un kustamā manta tajā, jo lielāka vajadzība to pasargāt.

Par to īpaši domā uzņēmēji, jo viņiem no tā ir atkarīgs bizness, tāpēc uzņēmumu teritorijas tiek aprīkotas ar signalizāciju, videonovērošanu, varbūt arī ir apsardze. Kvalitatīvs žogs un automatizēti bīdāmie vārti ir drošs un ērts risinājums, kas sniedz gan ērtības ikdienas darbā, gan arī drošību, jo bīdāmie vārti ar automātiku atverami tikai piederošām personām, jo tie var darboties gan ar pulti, gan karti, gan citiem vadības mehānismiem, kuriem ir ierobežota piekļuve.

Te par bīdāmo vārtu priekšrocībām: http://ripo-baltic.com/varti/teritoriju-varti/bidamie-varti.

  • Sargi sevi pašu

Jādomā ne tikai par sava īpašuma drošību, bet arvien vairāk jādomā arī par savu un ģimenes fizisko drošību, jo pasaule kļūst arvien nedrošāka. Jādomā par drošību ceļojumos, jo terorisms jau kļuvis par nopietnu draudu arī salīdzinoši mierīgajās valstīs. Un nav zināms, kad kaut kas tāds varētu piemeklēt Latviju. Tomēr nekad nav par sliktu jau būt gataviem kādām sliktākām situācijām. Īpaši aktuāla ir bērnu drošība. Jāpārrunā ar skolas vecuma bērniem dažādi drošības jautājumi, arī jāparūpējas, lai bērniem būtu drošā vide gan mājās, gan ārpus tās.

  • Kā pasargāt sevi digitālajā vidē?

Tas noteikti šobrīd ir viens no aktuāliem jautājumiem, jo digitālajā vidē tiek apdraudēta gan personas un uzņēmumu datu drošība, gan arī finanses. Tie parasti ir vieni no galvenajiem kibernoziedznieku mērķiem. Viņi no neuzmanīgiem cilvēkiem iegūst datus, ko var ļaunprātīgi izmantot. Tāpat tiek meklēta piekļuve privātpersonu un uzņēmumu finansēm. Un arvien biežāk tiek izmantotas dažādas ļaunprogrammatūras, kas inficē datorus, zog vai nobloķē svarīgus datus, ko pēc tam var atgūt tikai tad, ja samaksā noziedzniekiem.

Kā privātpersonām un uzņēmējiem sevi no tā pasargāt?

  • Jārūpējas, lai visām tehnoloģiju ierīcēm ir licencētas programmas un vīrusu aizsardzības programmatūra.
  • Nedrīkst vērt vaļā nezināmus failus un pielikumus, ko sūta aizdomīgas un nezināmas personas, jo tādā veidā ierīces un dati tiek inficēti.
  • Interneta vidē nevajadzētu vērt vaļā aizdomīgas mājaslapas, neapdomīgi dalīties ar savu personīgo informāciju un datiem, kas var tikt izmantoti krāpnieciskos nolūkos.
  • Uzņēmumos jāseko līdzi, lai darbinieki darba datus lieto tikai drošās darba ierīcēs, kurās nestrādā ar privātām lietām, nepieslēdz nedrošus datu nesējus.

Digitālajā vidē drošība visvairāk ir atkarīga no pašu uzmanības un spējas sekot līdzi tam, kur lieto savu informāciju, cik drošas ir ierīces un programmas. Par digitālās drošības jautājumiem runā gan digitālie eksperti, gan iestādes, kuras ir ciešā saskarē ar finansēm un kibernoziegumu atklāšanu.

Te var lasīt noderīgus padomus, ko piedāvā SEB banka:

http://www.seb.lv/info/drosiba/vai-jusu-digitalie-paradumi-ir-drosi

Tāpat ikvienai privātpersonai un uzņēmējam noderīga informācija atrodama vietnē http://www.e-drosiba.lv/, kur sniegti gan praktiski padomi, gan ir daudz izglītojošas informācijas par šo tēmu.

Pasargāt sevi šajā laikmetā var tas, kuram ir zināšanas, tāpēc tās nekad nav par vēlu iegūt, papildināt un atkārtot.