Laikā, kad katram bērnam rokā pa telefonam, katram mājās pa datoram un “planšetei” ir grūti runāt par drošību internetā. Grūti kaut vai tikai tāpēc, ka ir tik sarežģīti šo te drošību pilnvērtīgi nodrošināt. Mēs vēlam saviem bērniem visu to labāko un mēģinām pasargāt no apkārtējās vides kaitīgajiem sārņiem. Paši mēs zinām, kā tikt galā, mēs neveram vaļā aizdomīgus e-pastus, neapskatām reklāmas, kurās skaidro redzams, ka tās ir pavedinošas, seksuāla rakstura vai krāpnieciskas. Bet kā pasargāt bērnus?

Visi vecāki zina, cik bērni ir ziņkārīgi. Ja mums, pieaugušajiem, sērfojot internetā parādās reklāma ar dzimumlocekli un uzrakstu “kā palielināt…”, tad mēs to lieliski protam noignorēt un aizvērt. Reklāma bija, tās vairs nav. Bērnam toties šāda reklāma var šķist gana aizraujoša, lai to atvērtu un apskatītu. Jā, iespējams, ka šajā reklāmā nav nekā slikta, vienkāršs mārketinga triks. Toties līdz ar šāda satura aplūkošanu mūsu datorā iezogas citas līdzīgas reklāmas, vietnes, pamazām uznirst erotiskas reklāmas, video rullīši.

Seksualitāte nav nekas slikts. Arī bērni ir ziņkārīgi, viņi mēģina izprast, kas ir sekss, psihologi par šo tēmu gana daudz ir runājuši. Tomēr visam savs laiks un visam savs izglītošanās veids. Pavisam noteikti nav pareizi bērnam pašam iepazīties ar seksuāla rakstura video. Tas var radīt priekšstatu par seksualitāti – nepareizu. Pieaugušie vismaz daļēji zina, kas tiek parādīts šādos (18+) video, un tā nepavisam nav skaista mīlestība, ziedu piegāde pie durvīm, romantika un mīlēšanās.

Bet kā pasargāt savus bērnus? Vai tiešām jāatņem bērnam dators, lai pasargātu no nepatīkamu mājaslapu apmeklēšanas? Noteikti nē, tas pat nav iespējams. Mūsdienās, kad visa komunikācija, arī mācīšanās notiek ar datora starpniecību, nav iespējams bērnam atņemt datoru vai telefonu. Tas atkal būs kritiens, tikai otrā ceļmalas grāvī.

Iespējams, ka vienkārši ir vērts ar bērniem runāt par to, cik bīstams var būt internets. Cik lielu lomu spēlē it kā nevainīga fotogrāfija, kurā redzams pārāk daudz – adrese, personīgās mantas, nedaudz par daudz kailuma utt. Šeit noteikti gribas pieminēt TV ik pa laikam (diemžēl pārāk reti) pārraidīto reklāmu par interneta bīstamību. Šādas reklāmas vajag rādīt biežāk, vairāk, intensīvāk. Tās liks padomāt arī pieaugušajiem. Galvenais, lai šādas reklāmas sasniedz VISA veida auditoriju. Arī pieaugušie mēdz būt naivi, dažkārt naivāki par bērniem…

Pamēģiniet intereses pēc kādreiz, brīvā brīdī, nelieku eksperimentu. Atveriet jeb kādu mājaslapu, kaut ko tādu, ko var apskatīt arī jūsu bērni. Un sāciet klikšķināt tā, it kā jums būtu garlaicīgi – visu pēc kārtas, visu to, kas varētu uzrunāt vai ieinteresēt bērnus. Ticiet man, nepaies ne 10 minūtes, ka jūs jau būsiet uzdūries kam tādam, ko bērniem labāk neredzēt.

Vienmēr gribas atgādināt par bankas datu drošību. Turiet savu bankas informāciju vienmēr drošībā, pavisam noteikti tā, lai šāda informācija nav pieejama bērniem. Internetā ir tik ļoti viegli kaut ko iegādāties un pasūtīt ievadot vien informāciju, kas izlasāma uz jūsu bankas kartes. Par to laikus vajag padomāt. Ja esat reģistrējis savu bankas karti, piemēram, Ebay, tad turiet šo vietni “zem paroles”. Bērni (atkal runa ir par interesi) ļoti ātri var atrast un iegādāties (pat netīšām)  ko tādu, kas viņus aizrauj – rotaļlietas, sen kārotu mantu, ko vecāki atsakās pirkt, ko pārāk dārgu vai nevajadzīgu.

Protams, vecākiem jāuzticas savām atvasēm. Tomēr mēs visi zinām to, cik bīstams ir internets, cik daudz tajā rupjību, negāciju, krimināla. Ja iespējams, pavadiet vairāk laika ar saviem bērniem brīvā dabā, apmeklējiet pasākumus. Ja strādājat pie datora, veltiet laiku, lai iemācītu bērniem pozitīvās lietas, ko var izdarīt ar interneta palīdzību – ziedu piegāde mammai mātes dienā (http://flowersexpress.lv/), vietnes, kurās var apmaksāt rēķinus, izglītojošas mājaslapas utt.

drosa-interneta-lietosana