zelta rotaslietas

Zelts ir viens no senāk zināmajiem dārgmetāliem, ko cilvēki dažādos veidos izmantojuši jau tūkstošiem gadu. Zelts izmantots ne tikai rotaslietu izgatavošanā un rituālos, bet arī kā norēķinu veids, jo no tā izgatavotas zelta monētas. Vispār jau joprojām zelts ir valūtas kursu mērs, tāpēc tā būtiskā nozīme finanšu sistēmā nekur nav pazudusi, varbūt pat pieaugusi.

Tomēr šobrīd zeltu savā ikdienā vairāk pozicionējam kā materiālu, no kura izgatavotas rotaslietas. Tāda veidā arī tas figurē mūsu mājās. Diez vai kādam mājās glabājas zelta stieņi. Vairāk ticams, ka ir rotaslietas no zelta — gredzeni, pulksteņi, auskari, kakla un rokas sprādzes, kādi dekoratīvi elementi. Interneta veikalā https://jahonts.com/ var apskatīties visu plašo zelta rotaslietu piedāvājumu, kas šobrīd ir par īpaši izdevīgām cenām.

Praktiskas nianses

Zelts pats par sevi ir mīksts metāls, tāpēc tīrā veidā no tā rotaslietas netiek izgatavotas. Tas tiek jaukts ar citiem metāliem. Tas attiecīgi maina zelta nokrāsu, kas ļauj iegūt rotaslietas ar dažādu raksturu un izskatu. Biežāk ar zeltu jauktie metāli ir — sudrabs, varš, misiņš, kapars, pallādijs, kobalts un niķelis. Pēdējie trīs piešķir zelta rotām ekskluzīvo balto nokrāsu. Kā arī baltā zelta izgatavošana ir sarežģītāka, tāpēc arī cenas ir daudz lielākas.

Prove norāda to, cik liela daļa zelta ir šajā izstrādājumā. Piemēram, ja prove ir 585, tad tik gramu zelta ir uz 1000 gramiem zelta sakausējuma. Jo lielāka prove, jo vērtīgāks izstrādājums. 585 arī ir Eiropas zelta rotaslietu standarta prove, ko izmanto visbiežāk. 750 ir pati augstākā izmantotā prove, jo tālāk vairs nevar izgatavot kvalitatīvu rotaslietu zelta specifisko īpašību dēļ.

Kā atpazīt viltojumu?

Vienmēr ir cilvēki, kuri mēģina iedzīvoties uz citu rēķina, apkrāpt un maldināt. Un viltotas rotaslietas nav nekāds retums, tāpēc katram derētu zināt vismaz dažas pazīmes, pēc kurām atpazīt viltotu zeltlietu.

  • Prove un zīmogs — tās ir pirmās lietas, ko ar aci saredzam. Proves skaitlis un ražotājvalsts specifiskais zīmogs jau ir viens no pirmajiem apliecinājumiem, ka vērtslieta ir īsta. Ja abu šo elementu nav, tad ieteiktu neiegādāties šādu preci.
  • Pievērstiet uzmanību krāsai. Gadās, ka viltotāji aizstāj kādas rotas detaļas ar viltotām vai tikai apzeltītām, bet savienojumus atstāj oriģinālos, jo tur ir prove un zīmogs. Ja šķiet, ka krāsas atšķiras vai rotaslieta ir aizdomīgi viegla, tad labāk lieki neriskēt.
  • Ar balto zeltu uzmanīgi. To ir visgrūtāk atšķirt no viltojuma. Tāpēc arī tam ir augsts risks uzdurties uz viltojuma, ja pērkat aizdomīgā vietā par neiedomājami izdevīgu cenu. Visdrošāk doties uz cienījamu juvelierveikalu.
  • Zem pašizmaksas īstu zeltu nenopirksiet. Izdevīga cena vienmēr liek acīm iemirdzēties. Bet zelta gadījumā cena, kas ir zem pašizmaksas jau ir nopietns signāls, ka pirkums nav drošs. Vidēji tie ir vismaz 20 eiro par gramu, lētāk īstu zeltu neatradīsiet.

Zelta maģija

Viedokļu pat to, ko zelts simbolizē, kā ietekmē tā nēsātāju, kam vajadzētu vai nevajadzētu to nēsāt, ir daudz. Dažādi ezotērikas speciālisti izsaka pat diametrāli pretējus viedokļus par to. Lai arī kāda būtu patiesība, tomēr nevar noliegt, ka rotaslietas ietekmē cilvēka pašsajūtu. Tāpēc par primāro faktoru, kas nosaka — nēsāt vai nenēsāt — vajadzētu izvēlēties savu personīgo pašsajūtu un nojautu. Ķermenis reaģē nekļūdīgi. Un tam arī vajadzētu klausīt, nedomājot par kādiem standartiem.