Beautiful young woman teeth. Close up
Beautiful young woman teeth. Close up

Zobu kopšana ir viena no ikdienas higiēnas neatņemamām sastāvdaļām, kuru mums katram jāapgūst jau no pirmajiem dzīves gadiem, kad par to rūpējas vecāki, pamazām visas vajadzīgās nianses ierādot arī bērnam. Tomēr realitāte nav tik skaista kā teorija. Regulārai un pareizai zobu kopšanai uzmanību pievērš vien daļa iedzīvotāju. Pieaugušajiem tā ir viņu pašu atbildība, bet bērni ir spiesti būt atkarīgi no vecāku paradumiem, kas bieži vien nebalstās uz pietiekamām zināšanām par mutes veselību.

Pareiza mutes kopšana jau no zīdaiņa vecuma

Veseli zobi visas dzīves garumā sākas jau mammas grūtniecības laikā, kad viņas veselība un uztura paradumi ietekmē bērna veidošanos. Pēc piedzimšanas mutes dobums ir jāsāk kopt jau tad, kad zobi no smaganām vēl nav izlauzušies, jo mātes piens vienalga atstāj aplikumu mutē, veicinot baktēriju vairošanos. Tad pēc ēšanas mēli un vaigus maigi var  notīrīt ar drāniņu, kas uztīta uz pirksta. Kad parādās pirmie zobiņi, tie jātīra tikpat regulāri un cītīgi, kā to darītu jebkuram lielākam bērnam vai pieaugušajam. Tieši pirmajos dzīves gados attiecībā uz zobu veselību tiek ielikti ļoti svarīgi pamati.

Otrs stūrakmens — regulāras pārbaudes un higiēna

Pareiza zobu tīrīšana ir viens no faktoriem, kas jāievēro, lai nodrošinātu veselus zobus. Otrs būtiskais faktors ir regulāras profilaktiskās pārbaudes pie zobārsta reizi gadā, kā arī higiēnas procedūras 1-2 reizes gadā. Un šāda rutīna jāsāk jau no 2-3 gadu vecuma, kad bērnam pienākas valsts apmaksātas higiēnas procedūras, kā arī tiek nodrošināta bezmaksas zobārstniecība.

Veicot regulāras zobu pārbaudes un arī higiēnu, iespējams izvairīties no nepatīkamiem bojājumiem, tos atklāt laikus. Higiēna un regulāras pārbaudes ļaus saglabāt mutes veselību daudz labākā stāvoklī un neielaist situāciju līdz tādai stadijai, kad vajadzīga jau komplicēta ārstēšana, ķirurģija un pat zobu ekstrakcija.

Jālabo uzreiz, nevis jāvilcinās

Ja ir aizdomas par zobu bojājumu, ir sāpes, redzami kādi vizuāli simptomi, tad pie zobārsta vajadzētu doties bez liekas kavēšanās, jo jūsu interesēs ir pēc iespējas ātrāk aiztaisīt nelielu caurumiņu, lai tas nepalielinātos un neradītu bojājumus jau citiem zobiem. Vilcinoties ar labošanu, arī palielinās izmaksas, kā arī risks, ka zobu var zaudēt. Un tā jau ir patiešām nepatīkama problēma, it īpaši, ja zoba iztrūkums ir redzamā vietā.

Trūkstošus zobus ir jāaizstāj

Trūkstošus zobus ir pēc iespējas ātri jāaizstāj ne tikai estētisku apsvērumu dēļ. Patiesībā tas jādara tāpēc, ka zoba trūkums negatīvi ietekmē sakodienu, barības sakošļāšanu, var arī veidoties runas traucējumi.

Zobus var aizstāt dažādos veidos, viss atkarīgs no pacienta finansiālajām iespējām un arī tā, kā organisms pieņem šīs metodes. Viszināmākās ir izņemamas un neizņemamas protēzes, tādas esam redzējusi gados vecākiem cilvēkiem, arī saviem vecvecākiem, kuri dzīvoja laikā, kad zobu aprūpes paradumi un iespējas bija vājākas, tāpēc samērā agri tika zaudēti zobi.

Vēl viens risinājums, ko var uzskatīt par modernāko un efektīvāko, ir zobu implanti. Smaganu kaulā tiek ieskrūvēta titāna skrūve, uz kuras veido zobu, kurš izskatās un funkcionē kā īsts zobs. Tomēr zobu implanti cenas ziņā ir lielai sabiedrības daļai nepieejami, viena zoba atgūšana var izmaksāt vairāk nekā tūkstoš eiro. Ja jāaizstāj vairāki zobi, tad attiecīgi šī summa sanākt daudzas reizes lielāka. Tomēr tie, kuri atrod iespēju apmaksāt implantēšanas procedūru, noteikti ir ieguvēji gan estētiskajā, gan funkcionālajā ziņā.