Cilvēkiem atšķiras uzskati, raksturi, vēlmes un sapņi. Katrs esam individualitāte. Katram ir arī savs stils un gaume. Kas vienam patīk un rada labsajūtu, tas citam šķitīs nepieņemams. Tāpēc jau saka, ka par gaumi nestrīdas, jo tas savā ziņā ir neauglīgi. Labāk nemaz nesākt par to diskusijas.

Un gaumes jautājums aktuāls arī rotaslietu sakarā. Te var runāt par gaumi gan materiālu ziņā, gan pašā rotu izvēlē.

Sudrabu vai zeltu?

Viena no izteiktākajām niansēm, kur var redzēt viedokļu un gaumes dalīšanos, ir attiecībā uz rotu materiālu. Zelts un sudrabs ir divi klasiskie varianti. Parasti, ja nēsā vienu, tad otru neliek. Sadalās cilvēki, kuri nēsā tikai zelta vai tikai sudraba rotaslietas. Iesmesli tam var būt atšķirīgi. Diezgan daudziem ir alerģiska reakcija no zelta rotām, tāpēc tas ir pavisam praktisks apsvērums, kas liek atteikties no zelta rotaslietām.

Var būt arī tā, ka zeltu vienkārši nesajūt kā savu materiālu, tas disonē ar personību, maina pašsajūtu. Tas gan izkalausās tā nedaudz abstrakti, bet dažādu jomu speciālisti jau sen ir apstiprinājuši, ka rotaslietas un to materiāls iespaido cilvēku gan emocionāli, gan fiziski.

Pat laulībām zelta gredzeni ir ne visu pāru izvēle. Zelta gredzeni ir skaisti un savā ziņā klasika, bet zelta gredzeni vienam vai otram var nepatikt, būt alerģija. Zelta gredzeni arī maksā pietiekami lielu summu, it īpaši vīriešu zelta gredzeni, kas ir smagāki un lielāki. Tāpēc arī sudrabs nav slikta izvēle, jo izskatās labi, bet maskā daudz mazāk. Sudraba vai zelta gredzeni laulībām — tā ir katra paša izvēle.

Gredzeni, aproces vai auskari?

Nēsāt visa veida rotas un daudz? Izvēlēties tikai dažas? Lielas? Mazas? Tas viss tiešām ir gaumes jautājums. Man, piemēram, nepatīk, ka rotaslietu ir daudz. Es labāk izvēlos vienā reizē nēsāt vienu vai divas. Piemēram, auskarus un pieskaņotu kulonu. Vai arī kādu apjomīgu gredzenu, kas saskaņots ar auskariem. Man patīk pirkt rotaslietas komplektos, tad vairs nav jādomā par to sakombinēšanu. Bet citiem patīk salikt visu, kas ir biezā slānī. Kāds to sauks par bezgaumību, cits par savu individuālo stilu. Tā tiešām ir katra paša darīšana.

Daudz vairāk par rotu izvēli vajadzētu padomāt, ja jādodas uz kādu svinīgu un oficiālu pasākumu. Tad tomēr vajadzētu ievērot mēru un arī saskaņot rotas ar tērpu un pasākuma tematiku. Piemēram, etiķete paredz, ka līdz pieciem pēcpusdienā uz pasākumiem nevar vilkt dārglietas un briljantus. Tādas nianes pirms došanās uz pasākumu vajadzētu noskaidot un saskaņot ar zinātājiem, lai nenokļūtu kādā neveiklā situācijā.

Mazāk un kvalitatīvāk

Ja runa ir par rotām, tad varēsiet piekrist, ka mazāk un kvalitatīvāk vienmēr ir labāka izvēle. Ja gribat nopirkt kādu skaistu rotu, tad labāk pērciet vienu un labu, nevis vairākas un tādas, kas jau izskatās lētas. Tagad ļoti kvalitatīvus un skaistus darbus piedāvā jaunie rotu dizaineri Latvijā. Arī viņu darbi sniedz iespēju atšķirties un izkopt savu individuālo gaumi, stilu.