vasara

Mēs visi ļoti gaidām vasaru, atvaļinājumu un iespēju laiski gozēties pludmalē. Tomēr vasara ir arī laiks, kad daudz vairāk jārūpējas par savu ādu, jo UV stari, ar kuriem saule apspīd mūs, var radīt nevēlamas pārmaiņa ķermenī. Īpašs riska faktors ir dzimumzīmes. Tās UV staru ietekmē var mainīties un radīt onkoloģiskas saslimšanas. Dzimumzīmes un vēzis — tie ir ļoti cieši saistīti faktori. Neapdomīga sauļošanās un nepietiekamas rūpes par savu ādu, it īpaši dzimumzīmēm, var novest pie nepatīkamiem scenārijiem.

Kā sagatavoties vasarai pareizi un droši?

  • Dodies pie dermatologa pārbaudīt dzimumzīmes

Dermatologs ir tas ārsts, kurš var pienācīgi izvērtēt jūsu dzimumzīmju pašreizējo stāvokli, izvērtēt, vai ir riski veselībai, vai jāveic kādas detalizētākas pārbaudes šajā sakarā. Tāpēc jūsu pašu sirdsmieram pirms sauļošanās sezonas sākuma būtu jāapmeklē dermatologs. It īpaši tiem cilvēkiem, kurus daba apveltījusi ar daudzām dzimumzīmēm, ja kāda no tām ir izteikti liela, aizdomīga, ja pēdējā laikā novērotas šajā sakarā kādas pārmaiņas. Dermatologs pieejams gan poliklīnikās, gan specializētās dermatoloģijas klīnikās, piemēram, “Era Esthetic”.

  • Iegādājies piemērotu saules aizsargkrēmu

Dermatologs arī ieteiks, kādu saules aizsargkrēmu tieši jums izvēlēties, vadoties pēc ādas tipa un dzīvesveida. Labāku aizsardzību no UV stariem ādai sniegs krēms ar augstāku SPF skaitli. Tas ieteicams tiem, kuriem ir daudz dzimumzīmju, ir gaiša un jutīga āda, kas ātri apdeg. Tad labāk izvēlēties krēmu ar SPF 50. Tāds noteikti jāizvēlas arī bērniem, lai sniegtu maksimālu aizsardzību no saules stariem. Konsultāciju šajā jautājumā varēs sniegt arī farmaceits.

  • Ievēro pareizas sauļošanās nosacījumus

Lai mazinātu saules nelabvēlīgo ietekmi uz ādu, jāatceras ievērot dažus likumus saistībā ar atrašanos saulē. Piemēram, to, ka no 11.00 līdz 15.00 labāk izvairīties no ilgstošas atrašanās tiešos saule staros, jo tad UV starojums ir visaktīvākais. Tāpat jāatceras, ka nav vēlams sauļoties ilgāk par 40 minūtēm no vietas. Sauļošanās laikā vajadzīga galvassega. Protams, ka jādzer daudz ūdens un jāizmanto saules aizsargkrēms.