padomesTagad, kad internets jau ir izkonkurējis bibliotēkas kā informācijas iegūšanas vietu, aktuāls kļūst jautājums par informācijas uzticamību digitālajā vidē. Visi taču zinām, cik vienkārši ir palaist apritē jaunu informāciju, tas aizņem vien dažas minūtes — ierakstīt komentāru pie kāda raksta vai diskusijas, uzrakstīt kādu rakstu un nopublicēt savā blogā. Arī ziņu un cita satura portāli katru dienu palaiž apritē daudzus rakstus, kuros ir informācija, ko cilvēki lasa. Kurai pēc būtība uzticas.

Bet vai var akli ticēt visam, ko izlasa interneta vidē?

Diemžēl jāsaka, ja nevar vis. Jo tieši interneta plašā pieejamība ir kļuvusi par iemeslu tam, ka šajā vidē ir arī ļoti daudz melīgas, apšaubāmas un neprecīzas informācijas. Tāpēc, ja tiek meklēta informācija, kas būs nozīmīga vai tiks izmantota tādā veidā, kur kļūdas nav piedodams, tad labāk rīkoties uzmanīgi.

  • Vislabāk pārbaudīt informāciju vairākos avotos un salīdzināt to. Ja tā sakrīt, tad, visticamāk, ka tā ir patiesa.
  • Izvērtēt, kāds informācijas avots tiek izmantots. Tagad ir daudz viltus ziņu lapu un blogu, kur informācija tiek ievietota tikai peļņas dēļ, nesekojot līdzi satura kvalitātei un uzticamībai.
  • Un specifiskos jautājumos vienmēr vislabāk paļauties nevis uz internetu, bet gan zinošu profesonāli. Te vietā ir teiciens, ka ārstēties nevajag internetā, bet gan pie ārsta. Tomēr joprojām vairums cilvēku atbildes uz medicīniskiem jautājumiem pat nopietnās situācijās meklē internetā, nevis piesaka vizīti pie ārsta. Tas attiecas ne tikai uz medicīnu, bet arī, piemēram, tādu jomu kā būvniecība. Tur labāk vienmēr meklēt eksperta viedokli.

Kāds dūmvads mājai piemērots? Vai atbildi meklēt internetā?

Skaidrs, ka vispirms aktuālais jautājums tiks izskatīts internetā pieejamās informācijas kontekstā. Tomēr vajadzētu saprast, ka vairumā gadījumu katrs informācijas avots jautājumu risina sev pa labu. Piemēram, te noteikti jāmin reklāmraksti, kas apstiprina, ka tāds vai citāds produkts ir labāks par citiem, šāds risinājums piemērotāks. Gadījumā, ja tiek meklēts, kāds dūmvads vislabāk ēkai uzstādāms, varēs atrast informāciju, kas uzticami apstiprina dažādas pozīcijas. Un īpaši lielas skaidrības galu galā tāpat nebūs.

Tā kā dūmvads ir specifisks risinājums, kas nopietni ietekmē ēkas drošību, tad nevajadzētu būt vieglpātīgai attieksmei pret šo situāciju. Par to, kāds dūmvads ir labākais risinājums, var spriest tikai zinošs cilvēks, kurš stādā ar apkures iekārtām un pārzina būvniecību, drošības aspektus, var izvērtēt konkrēto situāciju. Kad viņš rekomendē, kāds dūmvads varētu būt piemērotākais, tad arī var tālāk ievākt informāciju internetā. Varbūt pat atrast izdevīgus pārdošanas piedāvājumus. Piemēram, ja aktuāls ir nerūsējošā tērauda dūmvads, tad Google noteikti kā vienu no piemērotām tīmekļa vietnēm piedāvās — rgj.lv.